MADDENİN ÖLÇÜLEBİLİR ÖZELLİKLERİ

  • 0 replies
  • 319 views

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

MADDENİN ÖLÇÜLEBİLİR ÖZELLİKLERİ
« : Nisan 15, 2019, 12:58:05 ÖS »
    Maddelerin renk, koku, tat, saydamlık, esneklik vb. özelliklerini ölçemeyiz. Maddenin ölçülebilen ve sayılarla ifade edilebilen iki özelliği vardır.  Bunlar “kütle ve hacim” özellikleridir.

1. KÜTLE
   Bir maddenin değişmeyen madde miktarına “kütle” deriz. Maddenin kütlesini ölçmek için “eşit kollu terazi, baskül, elektronik terazi” gibi araçlar kullanırız.  Ölçü birimi olarak “kilogram(kg) ve gram (g)” kullanılır. Eşit kollu terazinin bir kefesine ölçülecek madde, diğer kefesine ise kg ya da gram konulur. Terazinin kefeleri eşitlenince maddenin kütlesi ölçülmüş olur.
   Sıvıları bir kaba koyarak kütlesini ölçeriz. Ancak önce kabın ağırlığını boş olarak ölçeriz.
Buna “dara” denir. Sonra içine sıvıyı koyar ve yeniden ölçeriz. Buna “brüt” ağırlık denir. Daha sonra brüt ağırlıktan darayı çıkarırız ve sıvının net ağırlığını buluruz.


2. HACİM
    Varlıkların uzayda kapladığı yere “hacim” denir. Her maddenin bir hacmi vardır.
   a) Sıvıların hacmini ölçmek için “dereceli kap” kullanırız. Hacim ölçme birimi olarak da Litre kullanılır.  1 L = 1000 ml demektir.
   b) Düzgün olmayan katıların hacmini ölçmek için yine sıvılardan ve dereceli kaptan yararlanılır.
Bu ölçüm için “seviye yükselmesi” ve “taşırma” yöntemi uygulanır.
      Dereceli kaba bir miktar su konur. Su seviyesi tespit edilir. Sonra kabın içine ölçüm yapılacak katı madde bırakılır. Bu durumda su seviyesi yükselir. Suyun geldiği seviye yeniden ölçülür. İki seviye arasındaki fark katı maddenin hacmini belirtir.
     Taşırma yöntemine göre ise bir kaba en üst seviyeye kadar su konur. Sonra içine ölçüm yapılacak katı madde atılır. Kaptan taşan su dereceli silindirde ölçülerek katı maddenin hacmi bulunur.