Disiplin Cezalarında Zamanaşımı Ne Kadardır ?

  • 0 replies
  • 114 views

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Disiplin Cezalarında Zamanaşımı Ne Kadardır ?
« : Mayıs 16, 2020, 06:29:40 ÖS »
Memurlara verilen disiplin cezalarında zaman aşımı süresi ne kadardır ? Memur uyarma,kınama vs… ile ilgili cezaları alırsa; disiplin soruşturma ne zamana kadar başlaması gerekiyor ?

Memur işlediği fiillerden sorumludur. Sorumlulukları dahilinde 657 Devlet Memurlar Kanunua göre;işlenen fiilin türüne göre aldığı cezalar vardır. Memura uyarma,kınama,aylıktan kesme vs. gibi cezaları ile soruşturma geçirmesi gerekiyor. İdari amirler soruşturmada dikkat etmesi gereken süreler vardır. Bu süreler aşalırsa disiplin cezası verme yetkisi zamanaşımına uğrar.657 Devlet Memurlar Kanunua göre zaman aşımı süreleri şu şekildedir:

Zamanaşımı:

Madde 127 –(Değişik: 12/5/1982 -2670/33 md.): Bu Kanunun 125 inci maddesinde sayılan fiil ve halleri işleyenler hakkında, bu fiil ve hal-lerin işlendiğinin öğrenildiği tarihten itibaren;

a) Uyarma, kınama,aylıktan kesme ve kademe ilerlemesinin durdurulması cezalarında bir ay içinde disiplin soruşturmasına,b) Memurluktan çıkarma cezasında altı ay içinde disiplin kovuşturmasına,Başlanmadığı takdirde disiplin cezası verme yetkisi zamanaşımına uğrar.Disiplin cezasını gerektiren fiil ve hallerin işlendiği tarihten itibaren nihayet iki yıl içinde disiplin cezası verilmediği takdirde ceza verme yetkisi zamanaşımına uğrar.

Madde açıkça görüldüğü gibi;

1-Uyarma, kınama,aylıktan kesme ve kademe ilerlemesinin durdurulması cezalarında bir ay içinde disiplin soruşturmasına,

2) Memurluktan çıkarma cezasında altı ay içinde disiplin kovuşturmasına başlanılması gerekiyor

https://mebajans.com/disiplin-cezalarinda-zamanasimi-ne-kadardir.html