Disiplin Cezalarına Karşı İtiraz Süresi Ne Kadar ?

  • 0 replies
  • 130 views

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Disiplin Cezalarına Karşı İtiraz Süresi Ne Kadar ?
« : Mayıs 21, 2020, 04:34:12 ÖS »
Memur kensine verilen disiplin cezalarına itiraz edebilir. Peki bu cezalara karşı verilen itiraz süreleri ne kadardır?

Memura Disiplin amirleri tarafından verilenuyarma, kınama,aylıktan kesme ve kademe ilerlemesinin durdurulması cezasına itiraz süreleri Devlet Memurlar Kanunu’nda açıkça ifade edilmiştir.İşte ilgili madde:

Madde 135 –

(Değişik: 13/2/2011-6111/113 md.):Disiplin amirleri tarafından verilen uyarma, kınama ve aylıktan kesme cezalarına karşı di-siplin kuruluna, kademe ilerlemesinin durdurulması cezasına karşı yüksek disiplin kuruluna itiraz edilebilir. İtirazda süre, kararın ilgiliye tebliği tarihinden itibaren yedi gündür. Süresi içinde itiraz edilmeyen disiplin cezaları kesinleşir.İtiraz mercileri, itiraz dilekçesi ile karar ve eklerinin kendilerineintikalinden itibaren otuz gün içinde kararlarını vermek zorundadır. İtirazın kabulü hâlinde, disiplin amirleri kararı gözden geçirerek verilen cezayı hafifletebi-lir veya tamamen kaldırabilirler.Disiplin cezalarına karşı idari yargı yoluna başvurulabilir.

Yukarıdaki maddeye göre;

1-İtirazda süre, kararın ilgiliye tebliği tarihinden itibaren yedi gündür.

2-Süresi içinde itiraz edilmeyen disiplin cezaları kesinleşir.İtiraz mercileri, itiraz dilekçesi ile karar ve eklerinin kendilerineintikalinden itibaren otuz gün içinde kararlarını vermek zorundadır.

https://mebajans.com/disiplin-cezalarina-karsi-itiraz-suresi-ne-kadar.html