Gönderen Konu: 1 Mayıs’ta ek ders ücreti ödenir mi?  (Okunma sayısı 33 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Sınıfçı

  • Newbie
  • *
  • İleti: 40
    • Profili Görüntüle
1 Mayıs’ta ek ders ücreti ödenir mi?
« : Mayıs 02, 2019, 06:17:13 ÖÖ »


1 Mayıs’ta ek ders ücreti ödenir mi? sorusuna cevap vermemiz için öncelikle Yönetici Ve Öğretmenlerinin Ders Ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karara bakmamız gerekir. İlgili Karar’ın 16. maddesinde şöyle geçmektedir.

b) (Değişik :13/7/2007-2007/12399 B.K.K.) İl düzeyinde millî ve mahallî bayramların kutlamaları için kurulan hazırlık komitelerinde görevlendirilen yönetici ve öğretmenler, millî ve mahallî bayramların hazırlık çalışmalarına katılan yönetici ve öğretmenler, söz konusu bayramların hazırlık çalışmalarına ve törenlerine sınıf veya okul bütünlüğünde katılan öğrencilerin öğrenim gördüğü eğitim kurumlarının yönetici ve öğretmenleri ile millî bayramlar nedeniyle tatil edilen günlerde(1) ders görevlerini yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenler, bu sürelerde üzerlerinde bulunan aylık karşılığı ders, varsa ek ders, ders niteliğinde yönetim ve hazırlık ve planlama görevlerini yapmış sayılırlar.

İlgili Maddede açıkca görüldüğü gibi; Milli Eğitim Bakanlığı öğretmenlerin görev aldığı ulusal bayramlar ile idari tatillerde öğretmenlere ek ders ücretlerini ödemektedir 1 Mayıs İşçi Bayramı’nda ek ders ücreti ödenmeyeceği anlaşılmaktadır.