İlkokula Kayıt Kaç Yaşında Olur?

  • 0 replies
  • 149 views

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

İlkokula Kayıt Kaç Yaşında Olur?
« : Nisan 05, 2020, 12:02:43 ÖÖ »
İlkokula kayıt yapacak öğrencilerimiz kaç aylık olmalı ? Hangi aylıklar arası öğrencilerimizi birinci sınıfa kaydedebiliriz ? İlkokula başlama yaşı İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinde açıkca belirtilmiştir. Yönetmeliğin ilgili maddesine göre; ilkokula kaydolacak öğrencinin en az 66 aylık olması gerekiyor. Maddeye göre;

a) (Değişik:RG-10/7/2019-30827) İlkokulların birinci sınıfına, kayıtların yapıldığı yılın eylül ayı sonu itibarıyla 69 ayını dolduran çocukların kaydı yapılır. Ayrıca 66, 67 ve 68 aylık çocuklardan velisinin yazılı isteği bulunanlar da ilkokul birinci sınıfa kaydedilir.

b) (Değişik:RG-10/7/2019-30827) Okul müdürlükleri, yaşça kayıt hakkını elde eden çocuklardan 69, 70 ve 71 aylık olanları velisinin yazılı talebi bulunması halinde okul öncesi eğitime yönlendirir veya kayıtlarını bir yıl erteler.

c) Nüfusa gerçek yaşından büyük veya küçük yazılmış olanların yaşlarının düzeltilmesi okul yönetimince velilerinden istenir. Bu öğrencilerden velisi üç ay içinde girişimde bulunmadığı veya bu işleri yapmadığı takdirde gereği yapılmak üzere il/ilçe millî eğitim müdürlüğüne bildirilir.

ç) Mecburi ilköğretim çağında olup herhangi bir sebeple okula kaydı yapılmamış okuma yazma bilmeyen çocukların kayıtları birinci sınıfa yapılır.

https://mebajans.com/ilkokula-kayit-kac-yasinda-olur.html