Merhaba

Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Gönderen Konu: Dünden-Bugüne ÇANAKKALE “O ANLAR”  (Okunma sayısı 428 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Administrator
  • Administrator
  • Full Member
  • *****
  • İleti: 179
    • Profili Görüntüle
Dünden-Bugüne ÇANAKKALE “O ANLAR”
« : Mart 05, 2019, 02:59:00 ÖS »
Dünden-Bugüne ÇANAKKALE
“O ANLAR”


(müzik eşliğinde slayt gösterisi yapılacaktır)

1.   -   
Çanakkale Savaşı’nda adından sıkça söz edilen siperlerdeyiz… Karşılıklı iki siperin 3-4 metreye kadar yaklaştığı siperler... Bu resimde Türk askerlerinin siperlerde bekleyişini görüyoruz.
2.   - 
Yine bir siperdeyiz… Bu da bir Anzak siperi... Başkaları önde savaşmaktan yorgun düşmüş, geldikleri uzak kıta Avustralya’da sevdikleri akıllarında, vaat edilen hiçbir şeyi alamamanın üzüntüsüyle duruyorlar. Başlarındaki su testisi de onlara tanıklık ediyor.

3.   - 
İngilizlerin son teknoloji silahlarına donanmalarına karşılık sadece iki askerin kontrol edebildiği bir makineli tüfek. Bu savaş, bize savaşı kazananın silahlar değil, vatan sevgisi olduğunu bir kez daha hatırlatmıyor mu?

6-   
4.   Çanakkale’de müzede sergilenen İngiliz şişelerinden biri… İngilizlerin olduğu bir karargâh… Masalarında yiyecekler, içecekler, kendi ülkelerinin güneş batmayan imparatorluk olduğunu düşünüp nasıl da eğleniyorlar... Beş çayını İstanbul’da içme hevesindeler. Fakat o güneş batmayan imparatorluk, kısa bir süre sonra arkalarına bakıp Çanakkale Boğazı’nın sularını nasıl da terk edip gidecek.
5.   
     Gözler düşmanda, eller tetikte.
     Dikkat!!!!    Nişan Al  !!!!! Ateeeş!!!!
     Dün düşman Anzaktı, Fransızdı, İngilizdi, şuydu, buydu…
     Bugün düşman cahillik, bugün düşman fakirlik, bugün düşman ayrımcılık….

6- Cumhuriyetimizin temel taşları…
Aziz vatanımızın ana anahtarı: Anafartalar Kahramanları….

7- Sonsuza dek yaşayacaklar ölümsüzlükle…
      Omzunda silah, dilinde memleket türküleriyle…
8-  Bayraklarını teslim edecekleri yeni Alay’ı hala arar gibiler….
        Onlar aramaktan vazgeçmediler…
        Biz de vazgeçmeyeceğiz… Tüm ülke insanlarının Alay’a dahil olduğunu görmeden ASLA!

9- Metrekareye 6000 mermi… Yani her bedende yaklaşık 3000 mermilik yer bulmuştur….İnanılacak gibi değil…    Değil mi?

10-Önde deniz, arkada birden yükselen tepeler ve arada daracık bir koy… Anzak Koyu…

11-Ve Anzak Koyu’nun şimdiki hali. Yemyeşil bir tepe, incecik bir sahil. Olması gerektiği gibi. Otlar nasıl da lodosun esintisiyle sallanıyor. Sanki burada hiç savaş olmamış gibi. Doğa kendini çok çabuk yenileyip Çanakkale Savaşı’nı unutturabilir ama biz bu savaşı yüreklerimizde asla unutmamalıyız.

12-
Seddülbahir kıyıları. Gemilerden bir yan yatmış, hareketsiz halde.  Bu renksiz fotoğraf bize denizi ve karayı gri tonlarında veriyor. Savaşın soğukluğu nasılda fotoğrafa yansımış. İlerde kara ve deniz bağımsız birer yer olarak yaşayacağı günleri düşüyor olmalı.


13-
O suların şimdiki hali. Deniz ne kadar mavi, kara ne kadar yeşil. Dedelerimizin yarattığı bu güzellik şimdi barış ve huzur içinde yaşadığımızın bir göstergesi değil mi?

14-
Anafartalar sahili. Kıyıya küçük bir gemi yanaşmış. İyice zarar görmüş.

15- Güneşin batan kızılığı bu gemi kalıntılarına nasıl da tanıklık ediyor.

16-
Arkada Jandarma Şehitliği Çanakkale Savaşı boyunca bütün olaylara tanıklık etmiş. Ve önde bir komutan. Ben size savaşmayı değil, ölmeyi emrediyorum diyen o komutan Mustafa Kemal. Belinde kılıcı ile aceleyle bir yere gidiyor. Savaş boyunca aşırı derecede verdiği kilolar yüzüne yansımış. Nasıl ki İstiklal Marşı’nı yazan Mehmet Akif Ersoy ilk önce Çanakkale Şehitlerine adlı şiirle tanınmışsa,  aynı Çanakkale Savaşı da Atatürk’ün Kurtuluş Savaşı’nı başlatmadan önce tüm yurtta tanınmasını sağlamıştır. İki önemli insan bu savaşta doğmuştur.

17-
Şimdi o şehitliğin tam önünde yükselen bir Türk Bayrağı var, bir önceki resimde orada Atatürk yok muydu?


18 
O zaman çadırlar, karargahlar kurulmuş bu tepelik şimdi  o derin sakinliğin içinde geçmiş günleri anıyor olmalı.

19
Askerlerimiz. Bu nasıl bir tablodur. Askerlerimiz yaz günlerinin kavurucu sıcağında en çok sıkıntısını çektikleri susuzluktan ancak böyle az görülen bir çeşme başında kendilerini dindirebiliyorlar. Onlar yemek yerken sıraya geçiyor, onlar su içerken sıraya geçiyor. Onlar yemek için sıraya geçiyor acele etmiyor, su için sıraya geçiyor acele etmiyor, ama onlar siperlerden çıkarken şehit olmak için acele ediyor coşkuyla atıyor düşmanın üstüne. Bu su sırası bekleyen kahramanların hiçbiri de yaşamıyor şehit olmuş desek yalan söylemiş olur muyuz?

20-
Günümüzde çeşme orada, askerler yok. Nerdeler? Onları aramak boşuna, onları içimizde aramak onları anarak aramak, onları  Çanakkale’ye giderek aramak gerekmez mi?...

BURDURLU tahiroglu Hilmi
BİLECİKLİ Eyüpoğlu Mustafa
TRABZONLU Hamitoğlu Abdullah
GAZİANTEPLİ Türkmenoğlu  Kadir
İSTANBULLU Mustafaoğlu Ali
SAKARYA ŞEHİTLERİ
KORE ŞEHİTLERİ
AFRİN ŞEHİTLERİ
GÜNEYDOĞU ŞEHİTLERİ